громадський комітет
для вшанування пам'яті
жертв бабиного яру
комітет «бабин яр»
Українська  Русская
головна заповідник імена історія документи полеміка посилання про нас
ДОКУМЕНТИ

Лист головного рабина України А. Хайкіна членам Комітету «Бабин Яр» у зв'язку з планами будівництва у Бабиному Яру єврейського музейно-освітянського центру

11 липня 2006 р.

Шановний пан Мирослав Поповіч.

Шановні члени громадського комітету «Бабин Яр».

У відповідь на Ваш лист, в якому Ви задаєте мені питання про мою позицію стосовно передбачуваного будівництва в Бабиному Яру, я хотів би перш за все відзначити наступне. Я, також як і Ви, вважаю Бабин Яр символом найбільшої трагедії ХХ століття - Ґолокосту. Символом не тільки для України, але і для всього світу. Бабин Яр - місце загибелі євреїв Києва - став дуже відомий, але місць, подібних йому, дуже багато в Україні. Майже в кожному місті або містечку є такий же рів, яр або шахта. Єврейські організації послідовно борються за увічнення пам'яті безвинно загиблих, проти забудови цих місць будь-якими установами. Тим більше було дивно мені почути, що подібне будівництво наміряються розпочати в Бабиному Яру. Мені здається, необхідно боротися за те, щоб зберігати те, що ще можна зберегти, зберегти пам'ять для нащадків. Ця моя позиція відноситься не тільки до Бабиного Яру, але до Бабиного Яру особливо.

Я цілком підтримую і розділяю Вашу позицію відносно створення державного заповідника на всій меморіальній території Бабиного Яру та створення національного меморіалу жертв гітлерівського геноциду. Мені здається украй безрозсудним і неприйнятним зведення будівель або комплексів приватними особами або окремими організаціями. Я хочу ще раз підкреслити, що йдеться не про стелу, мацейву або пам'ятний знак. Йдеться про будівлі, де працюватимуть люди, де проходитимуть заходи, і які знаходитимуться на місці, що пов'язане з масовою трагедією. Мені здається, що було б належним подібного роду музеї, наукові та духовні центри зводити не на меморіальних територіях, не на місцях розстрілів, а на більш відповідних територіях.

Ви пишете про існування небезпеки, що нове будівництво вестиметься на землі колишнього єврейського кладовища і запитує мене, що говорить про це єврейський закон. Єврейський релігійний закон категорично забороняє будівництво будь-яких споруд на місці поховань. Це відноситься до доріг, музеїв, шкіл - до будь-яких споруд. І люди, що йдуть на такі дії, повинні розуміти всі наслідки своїх кроків, особливо з духовної точки зору. Якщо є небезпека пошкодження поховань - необхідно провести ретельні дослідницькі роботи, а ще краще - відмовитися від будівництва в такому місці.

Я абсолютно згоден із Вами - Бабин Яр треба оголосити територією, на якій будь-яке будівництво не було б дозволено без широкого громадського консенсусу. Адже в Бабиному Яру були розстріляні люди різних національностей і віросповідань. І перш ніж розпочати закладати каміння і що-небудь будувати, було би слід познайомити громадськість України із майбутнім проектом, провести наукові дослідження, проконсультуватися із фахівцями.

У будь-якому випадку, поспішність і непродуманість в такому важливому питанні неприпустима. Бажання до певної дати розпочати будівництво, незважаючи на громадську думку, є неприйнятним, особливо враховуючи, що йдеться про таке знакове місце як Бабин Яр.

Я закликаю всіх виявити в цьому питанні мудрість і стриманість. Це відноситься як до єврейських організацій, так і до комерційних структур, до представників всіх релігій і національних груп. Давайте оголосимо мораторій на будь-яке будівництво в Бабиному Яру до тих пір, поки не будуть проведені доскональні дослідження та експертизи. А потім, за участю всіх, хто того забажає, створимо гідний меморіал. Я вважаю, що оголошення Бабиного Яру заповідною зоною не просто необхідне, - насущно необхідно. Це треба було зробити ще за перші роки незалежності України. Це дозволило б уникнути багатьох неприємних ситуацій, у тому числі і сьогоднішньої.

На закінчення хочу побажати Вам особисто і всім учасникам громадського комітету із увічнення пам'яті жертв Бабиного Яру успішної та плідної роботи. Для мене, як для головного рабина України, дуже символічно, що Ваш комітет об'єднав відомих людей різних національностей і віросповідань, і що еліта українського суспільства стурбована питанням увічнення пам'яті жертв Катастрофи. Збереження історичної пам'яті - запорука майбутнього для будь-якого народу. Знищення минулого - злочин, як перед своїм народом, так і перед всім людством.

Нехай благословення Вс-вишнього буде з Вами у всіх Ваших добрих справах.

З повагою,

Головний рабин України
Голова рабинського суду України
р. Азріель Хайкін




Діяльність Комітету «Бабин Яр»



BESTHOSTING
хостинг на серверах
в Україні, США та Німеччині.
Домен БЕЗКОШТОВНО!
Наш баннер

© Громадський комітет «Бабин Яр», 2007-2024
Generated by
Alex:DB:Manager