громадський комітет
для вшанування пам'яті
жертв бабиного яру
комітет «бабин яр»
Українська  Русская
головна заповідник імена історія документи полеміка посилання про нас
ПОЛЕМІКА

Володимир В'ятрович. Бабин Яр повинна облаштовувати держава

Інститут національної пам'яті дуже "виріс" за останні три роки. В його становленні відстежуються три етапи – малопомітний в еру Ющенка, девальвований за часів Януковича та активний і бурхливий після Революції Гідності. Хоча найбільша роль у кореспондуванні Інституту динаміки належить його теперішньому голові Володимиру В'ятровичу.

...

Про Бабин Яр. Деякі медіа ображаються на вас – через встановлений у Бабиному Яру момеріальний стенд Івану Рогачу. Вони наводять фото газети, яку у 1941 році видавав Рогач, з прямими антисемітськими закликами.

Краще б ці медіа опублікували фото самого стенду, присвяченого Івану Рогачу. Бо насправді інформація про те, що існує окремий стенд (а дехто навіть каже – виставка), цілковито фейкова. В дійсності ж Інститутом національної пам’яті змонтовано виставку, присвячену історії всього Бабиного Яру, розробником котрої є відомий історик та києвознавець Віталій Нахманович. Ця виставка розповідає про всіх жертв Бабиного Яру – про євреїв, про радянських військовополонених, про українських націоналістів. А серед українських націоналістів, розстріляних у Бабиному Яру, був і Іван Рогач.

Чи ми повинні ігнорувати цей факт через те, що Рогач писав у 1941-му? Ні. Чи повинна згадка про нього свідчити про те, що ми вважаємо його тези правильними та гідними наслідування? Ні, в жодному випадку. Ми говоримо лише про те, що Іван Рогач був в числі розстріляних на землі Бабиного Яру.

Які концептуальні зміни ви готові запропонувати в облаштуванні Бабиного Яру?

Наше завдання – показати Бабин Яр як один з фокусів трагедії України у ХХ столітті. Так, безперечним є те, що для цілого світу Бабин Яр виступає символом Голокосту. І ця сторінка Бабиного Яру повинна бути відображена у меморіальному комплексі чи не найвиразніше.

Але також слід розуміти, що трагедія Бабиного Яру не завершилася у вересні 1941 року, бо й після цього розстріли тривали. Розстрілювали і євреїв, і ромів, і українців. Важливо також, що через двадцять років Бабин Яр став місцем ще однієї трагедії – Куренівської, яка забрала життя багатьох киян. Для того, щоб відобразити все це комплексно, в Інституті створено експертну групу, котра розроблятиме відповідну концепцію.

Існує також ініціатива "Бабин Яр", яку очолює Марек Сівець (Польський політик, колишній керівник Бюро національної безпеки Польщі, – "24".). Ми проводимо зустрічі з представниками цієї ініціативи – для кращого розуміння того, що мало б бути в Бабиному Яру. Але попри участь в обговоренні громадських ініціатив, я переконаний, що цей проект має бути державним, бо це надзвичайно важлива сторінка в історії України.

А з ізраїльськими колегами ви на цю тему контактуєте?

Поки що ні. Але я сподіваюся, що саме в контексті дискусій довкола Бабиного Яру ми вийдемо на якісь контакти. Крім того, ми ще кілька місяців тому відправили до ізраїльського інституту Яд ва-Шем (Ізраїльський національний меморіал, присвячений Голокосту, – "24".) пропозицію щодо зустрічі плюс, можливо, створення робочої групи для обговорення питань українсько-єврейської історії.

Тим паче, що зараз ми є свідками того, як подібні питання актуалізуються в політичному аспекті, й передусім – російською пропагандою для обвинувачень України в антисемітизмі.

Тобто після вікопомного виступу президента Ізраїлю Руевена Рівліна у Верховній Раді, коли той звинуватив ОУН у знищеннях євреїв, контакти з цією країною не урвалися?

Якраз навпаки. Після цього візиту ми й вирішили звернутися до Яд ва-Шему. Бо якщо вже такі високопоставлені представники Ізраїлю, як президент Рівлін, оперують старими радянськими міфами та стереотипами, то майданчик для обговорення тих чи інших питань та для обміну аргументами є просто необхідним – щоб історики згодом отримали можливість впливати на своїх політиків.

Ви сказали, що облаштування Бабиного Яру має бути державним проектом. Розкажіть про свої фінансові стосунки з державою. Наскільки активно реагує вона на ваші пропозиції залучити кошти для реалізації того чи іншого проекту?

Наше фінансування здійснюється через державний бюджет, і коли Інститут національної пам'яті отримує виділені нам кошти, ми з їхньою допомогою й намагаємося провадити нашу роботу. Із Бабиним Яром ситуація складніша, бо після 2010 року меморіал перевели під керівництво міністерства культури. Відповідно зараз фінансування Бабиного Яру через Інститут національної пам'яті вже не відбувається. Але це не є аж такою великою проблемою, бо, сподіваюся, в міністерстві культури є усвідомлення того, що таке фінансування необхідно.

...





Діяльність Комітету «Бабин Яр»



BESTHOSTING
хостинг на серверах
в Україні, США та Німеччині.
Домен БЕЗКОШТОВНО!
Наш баннер

© Громадський комітет «Бабин Яр», 2007-2024
Generated by
Alex:DB:Manager