громадський комітет
для вшанування пам'яті
жертв бабиного яру
комітет «бабин яр»
Українська  Русская
головна заповідник імена історія документи полеміка посилання про нас
ПРО НАС

ДІЯЛЬНІСТЬ ГРОМАДСЬКОГО КОМІТЕТУ «БАБИН ЯР». 2003–2013 рр.

Мета і принципи діяльності

Громадській комітет для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру (Комітет «Бабин Яр») було створено 2 квітня 2003 р. відомими представниками інтелігенції України (співголови – С. Глузман, І. Дзюба, М. Попович, відповідальний секретар – В. Нахманович). Головними завданнями своєї діяльності Комітет «Бабин Яр» поставив:

– створення державного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр»;

– спорудження у Бабиному Ярі національного меморіалу пам’яті Голокосту, жертв фашизму та тоталітаризму;

– відкриття державного музею Бабиного Яру.

 

У своїй роботі Комітет виходить із наступних принципів:

– розглядання Бабиного Яру як загальноукраїнського символу Голокосту і нацистського терору взагалі;

– переведення вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру зі сфери інтересу виключно національно-культурних товариств, у першу чергу, єврейських, до кола проблем, рішенням яких має опікуватись широка українська громадськість у співпраці з органами влади;

– відокремлення вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру від дії швидкоплинних політичних інтересів окремих партій, а також відсторонення від процесу прийняття стратегічних рішень з цього питання діячів, які морально дискредитували себе в очах громадськості;

– передування прийняттю будь-яких рішень фахового обговорення пропозицій в колі науковців: істориків, соціологів, етнополітологів тощо;

– прозорість усього процесу, широке висвітлення проблем у ЗМІ, вільна суспільна дискусія з метою знайти загальнонаціональний консенсус.

 

Практична робота, за планами Комітету, мала проводитися у три етапи.

На першому слід було провести наукову підготовку до створення цілісної концепції меморіалу і музею. Цей етап мав включати розшук та публікацію архівних джерел з історії Бабиного Яру, нацистської окупації, взагалі Києва протягом 1930–2000-х років, проведення соціологічних досліджень, а також всебічне (історичне, філософське, культурологічне) наукове осмислення проблеми.

Ця робота необхідна, в першу чергу, тому що до цього часу створено чимало міфів, які стосуються розташування самого яру; наявності тут масових поховань часів Голодомору і сталінських репресій; міст розстрілу під час окупації; кількості і етно-соціального складу жертв нацизму; участі у розстрілах українських націоналістів тощо.

На другому етапі після широкого громадського обговорення повинна бути узгоджена цілісна концепція меморіалу і музею і проведено відкритий міжнародний конкурс проектів.

Третім етапом має стати втілення в життя проектів-переможців і урочисте відкриття національного меморіалу «Бабин Яр» за участі керівників держави, представників громадськості та іноземних гостей.

 

Науково-дослідна робота

З моменту створення Комітет розпочав робота в межах першого етапу. 2004 р. було видано першу книгу п’ятитомної збірки архівних документів і наукових статей «Бабин Яр: людина, влада, історія» (укладачі Т. Євстаф’єва і В. Нахманович; 597 с., 163 док., 88 фото., 52 мапи та схеми, імен. і топонім покажч.), присвячену історичній топографії Бабиного Яру та загальній хронології історичних подій, що відбувалися на його території, в першу чергу, під час нацистської навали. Після цього продовжився збір архівних документів і підготовка наукових статей, але вихід чергових книг збірки через організаційні проблеми поки що затримується. На сьогодні підготовлено більшість матеріалів для другого тому (у двох частинах), у якому буде висвітлено питання організації і діяльності німецького карального апарату в окупованому Києві, націоналістичного і комуністичного рухів Опору, формам поведінки місцевого населення під час окупації.

Цю роботу Комітет проводить у співпраці з державними та спеціалізованими науковими установами. Архівні документи для публікації безкоштовно надаються архівами системи Державного комітету архівів України, Державним архівом Служби безпеки України, Національною бібліотекою України ім. В. Вернадського, Меморіальним комплексом «Національний музей Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр.». У науково-дослідній роботі беруть участь співробітники Музею історії м. Києва, Інституту історії України Національної академії наук України (НАНУ), Київського національного університету ім. Т. Шевченка, інших наукових і науково-освітніх закладів. Фінансову підтримку проекту за цей час надавали колишній Державний комітет України у справах національностей та міграції та муніципалітет м. Мюнхена.

Комітетом було також ініційовано проведення низки наукових конференцій. Протягом 2005–2008 рр. було проведено три всеукраїнські наукові конференції «Друга світова війна і доля народів України» (2005, 2006, 2008), видано тези доповідей усіх трьох (2005, 2006, 2008) і збірки матеріали перших двох конференцій (2005, 2006). В організації конференцій взяли участь Український центр вивчення історії Голокосту, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ, Інститут історії України НАНУ. Фінансування надавалося Державним комітетом України у справах національностей та міграції.

2011 р. з нагоди 70-ї річниці розстрілів у Бабиному Яру було проведено Міжнародну наукову конференцію «Бабин Яр: масове убивство і пам’ять про нього», а 2012 р. видано збірку її матеріалів. В організації конференції взяли участь Український центр вивчення історії Голокосту, Французький національний центр наукових досліджень, Меморіал Шоа в Парижі, Меморіал Яд ва-Шем, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ. Фінансову підтримку проекту надали посольство Франції і Французький інститут в Україні.

У листопаді 2005 р. на замовлення Комітету «Бабин Яр» Київським міжнародним інститутом соціології було проведено всеукраїнське опитування для виявлення рівня обізнаності громадян України щодо історії Бабиного Яру. Надалі було розроблено комплексну програму соціологічних досліджень громадської думки стосовно зазначеної проблематики, яку поки що не вдалося реалізувати через брак коштів.

 

Боротьба проти забудови Бабиного Яру

Разом з тим, Комітету «Бабин Яр» весь час доводиться докладати значних зусиль для протидії численним спробам забудови меморіальної території. Власне створення Комітету було логічним наслідком консолідації зусиль українського суспільства з протидії проекту побудови у Бабиному Ярі єврейського общинного-культурного центру «Спадщина». 2006 р. виник новий проект побудови єврейського меморіально-музейного комплексу на теренах колишнього Єврейського кладовища біля Бабиного Яру. Проти зазначеного проекту у відповідь на звернення Комітету «Бабин Яр» висловився тодішній Головний рабин України р. Азріель Хайкін. Проте останніми роками зазначений проект було реанімовано, а інші аналогічні проекти продовжують виникати весь час.

Тому Комітетом було ухвалено рішення негайно ініціювати створення державного заповідника, що мало стати певною запорукою подібних будівництв. У відповідь на звернення Комітету спочатку 23 вересня 2005 р. було ухвалено відповідне розпорядження Президента України, а 1 березня 2007 р. нарешті вийшла постанова Кабінету міністрів про створення державного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр», якому указом Президента від 24 лютого 2010 р. було надано статус національного.

Зважаючи на це, за ініціативи Комітету 2006 р. було розроблено наукову концепцію створення і функціонування заповідника Бабин Яр, яку за рішенням учасників 2-ї Всеукраїнської наукової конференції «Друга світова війна і доля народів України» у квітні 2007 р. було направлено керівництву України та м. Києва. На жаль, цю концепцію не було взято до уваги під час створення державного заповідника. Взагалі, останній до сьогодні залишається існувати, швидше, на папері, не має власного приміщення і фахових співробітників. Щодо території, то до його складу, попри пропозиції науковців, було включено лише невелику частину меморіальної території. Навіть це рішення відбулося лише в жовтні 2010 р., а концепцію розвитку заповідника досі не затверджено.

За цих умов Комітет змушений був вдаватися до інших кроків з метою захисту Бабиного Яру від забудови. Разом із представництвом в Україні Американського об’єднання комітетів для євреїв колишнього СРСР Комітет «Бабин Яр» ініціював проведення наукового дослідження, завданням якого було встановлення історичних границь Бабиного Яру, місць масових розстрілів і прилеглих кладовищ. Таке дослідження на основі ряду топографічних карт Києва ХХ ст. було здійснено протягом 2008–2010 рр. фахівцями з Львівської політехніки, Музею історії м. Києва, Київгеоінформатики й Інституту картографії. Завершений проект було передано до Комітету зі збереженню єврейських цвинтарів у Європі. Глава цього Комітету р. Ел’яким Шлезингер 2011 р. направив до Києва свого представника, який на місці вивчив ситуацію на ділянці запланованого будівництва. Після цього рав Шлезингер надав однозначний висновок про неприйнятність даного проекту з погляду єврейського релігійного законодавства – Галахи.

Оскільки, на великий жаль, ці аргументи не були почуті ініціаторами зазначеного будівництва, 2012 р. Комітет «Бабин Яр» звернувся до Головного рабина Ізраїлю р. Іони Мецгера, що, розглянувши всі перераховані вище документи, також виразив рішучий протест проти будь-яких планів будівництва в Бабиному Яру й на Єврейському кладовищі. Відтак Комітет «Бабин Яр» продовжує боротьбу за недоторканість меморіальної території і включення її до складу національного заповідника.

 

Просвітницька діяльність

Комітет «Бабин Яр» також веде просвітницьку роботу, спрямовану на всебічне висвітлення і громадське обговорення проблем, пов’язаних з увічненням пам’яті жертв Бабиного Яру, а також актуальних питань міжнаціональних стосунків.

У квітні 2003 р. у будинку Спілки письменників України під час прес-конференції новоствореного Громадського комітету «Бабин Яр» було вперше представлено виставку німецьких фотодокументів 1941 р. із колекції Музею історії м. Києва, а також тематичну книжну виставку, підготовлену Музеєм історії м. Києва та Українським центром вивчення історії Голокосту. 29 вересня 2003 р. спільно з Музеєм історії м. Києва та Фондом сприяння розвитку мистецтв проведено виставку-акцію «Митці за вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру», присвячену річниці початку масових розстрілів у Бабиному Ярі.

У грудні 2003 р. спільно з Інститутом філософії НАНУ та Фондом сприяння розвитку мистецтв проведено філософсько-культорологичний круглий стіл «Меморіальна культура Бабиного Яру». У березні 2004 р. за участі багатьох науковців і громадських діячів було проведено круглий стіл «Бабин Яр – від пам’яті жертв до єднання пам’яті», присвячений проблемам українсько-єврейських стосунків, зокрема штучному роздмухуванню антисемітизму в Україні. У вересні 2005 р. за участі Українського центру вивчення історії Голокосту і Україно-американського бюро захисту прав людини та за підтримки Держкомітету України у справах національностей та міграції проведено науковий семінар «Проблеми міжетнічної толерантності в Україні: історична ретроспектива та сучасна ситуація».

У 2010–2011 рр. Комітетом «Бабин Яр» спільно з Українським центром вивчення історії Голокосту, за підтримки посольства Франції в Україні було проведено Київській міській шкільний конкурс дослідницьких робіт, просвітницьких та творчих проектів: «Бабин Яр: людина, влада, історія. До 70-річчя трагедії». У рамках підготовки до конкурсу для його майбутніх учасників в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ було проведено Міжнародний навчально-методичний семінар «Форми історичної пам’яті про масові трагедії та геноцид і її репрезентації в сучасному українському та європейському контекстах».

У 2012 р. Комітетом «Бабин Яр» і Українським центром вивчення історії Голокосту було оголошено Всеукраїнський конкурс наукових студентських робіт «Історія Голокосту та пам’ять про нього», за підсумками якого 2013 р. буде проведено наукову студентську конференцію.

З метою оприлюднення максимальної кількості різноманітних відомостей, що стосуються історії і сучасного стану Бабиного Яру, а також висвітлення власної діяльності, Комітетом «Бабин Яр» 2007 р. було створено власний веб-сайт (www.kby.kiev.ua) українською і російською мовами. На сайті розміщено усі видання Комітету «Бабин Яр», зокрема повна електронна версія першої книги збірки «Бабин Яр: людина, влада, історія», матеріали конференцій, а також численні наукові й публіцистичні статті, офіційні документи тощо. Протягом 2008–2011 рр. було створено і розміщено на сайті Комітету «Бабин Яр» електронну базу даних загиблих у Бабиному Ярі, до якої увійшли матеріали з усіх Книг пам’яті, що вийшли друком в Україні, США та Ізраїлі протягом 1981–2005 рр.

З 2006 р. Комітетом «Бабин Яр» поповнюється база фотографій, які фіксують сучасний стан Бабиного Яру і прилеглої меморіальної території, численні пам’ятники і пам’ятні знаки, встановлені тут. На основі цієї колекції 2010 р. було створено українську, а 2013 р. – англійську версію віртуальної екскурсії «Бабин Яр і Дорогожицький некрополь», яку використовують під час просвітницьких заходів. З 2012 р. ці матеріали готуються до розміщення на сайті Комітету «Бабин Яр».

Члени наукової ради Комітету «Бабин Яр» постійно проводять екскурсії територією Бабиного Яру і прилеглих кладовищ для українських та іноземних учасників наукових і просвітніх заходів. Цього року Комітет спільно з Українським центром вивчення історії Голокосту планує підготувати з числа студентів-істориків декілька екскурсоводів, які могли би надавати фахові послуги всім, хто цікавиться історією Бабиного Яру.

 

У своїй роботі Комітет «Бабин Яр» постійно співпрацює з громадськими організаціями: Конгресом національних громад України, Організацією Українських Націоналістів, Асоціацією єврейських громад – Ваадом України, Федерацією єврейських громад України, Фундацією ім. О. Ольжича, багатьма іншими. Діяльність Комітету висвітлюється у загальних і національних засобах масової інформації, зокрема постійну інформаційну підтримку надає Комітету «Бабин Яр» газета «Форум націй».“BABYN YAR” PUBLIC COMMITTEE ACTIVITIES. 2003–2013

The purpose and principles of the activity

Public Committee to Perpetuate the Memory of the Victims of Babyn Yar (“Babyn Yar” Committee) was established on April 2, 2003 by well known intellectuals of Ukraine (cochairman – S. Gluzman, I. Dziuba, M. Popovic, Executive Secretary – V. Nakhmanovich). The main objectives of “Babyn Yar” Committee activities are:

  • The State Historical and Memorial “Babyn Yar” Reserve development;
  • Construction at Babyn Yar territory a National Memorial to the Holocaust memory, victims of fascism and totalitarianism;
  • Establishment of Babyn Yar State Museum.

In its work the Committee based on the following principles and aspirations:

  • To review the Babyn Yar as a symbol of all-Ukrainian Holocaust and the Nazi terror in general;
  • To transmits the commemoration the Babyn Yar victims from the area of only ethnic-cultural societies (primarily Jewish) concern to the category of problems, which solution should deal with broad Ukrainian public in cooperation with the authorities;
  • To separate the commemorating of the Babyn Yar victims from the influence of transient political parties interests of as well as the removal from strategic decision-making decisions on this issue those figures, ho are morally discredited in the eyes of the public;
  • To anticipate any decision by professional discussion of the offers among scientists: historians, sociologists, ethno-political scientists and other;
  • To provide a transparency of the whole process, the coverage problems in the Media, a free public discussion in order to find a national consensus.

The practical work, according with the Committee plans, was conducted in three phases.

At first it was necessary to conduct scientific background to the creation of a holistic concept of the Memorial and Museum. This phase should include a search and publication of archival sources for the history of the Babyn Yar, the Nazi occupation, especially Kiev during 1930–2000, sociological research, and comprehensive (historical, philosophical, cultural) scientific understanding of the problem.

This work is necessary, first of all, because until that time, were created a lot of myths that relate to the location of the Yar, the presence of mass graves on the time of Golodomor and Stalinist repression, the place of execution during the occupation, and the number of ethno-social composition of the victims of Nazism, Ukrainian Nationalists participation in executions et cetera.

On the second stage, after extensive public consultation, the holistic concept of the Memorial and Museum should be coordinated and held an open international tender of projects.

The third phase would be the realization of the winning projects and the opening of the national “Babyn Yar” Memorial with the participation of heads of state, representatives of the public and foreign visitors.

 

Research work

Since the establishment, the Committee began its work in the frame of the first phase. In 2004 the first book of a five-volume collection of archival documents and scientific articles “Babyn Yar: human, power, history” was published (compiled by T. Evstafieva and V. Nakhmanovich, 597 p., 163 doc., 88 photos, 52 maps and schemes, plates of names and toponyms), dedicated to the historical topography of the Babyn Yar and the general chronology of the historical events that took place on this territory, first of all, during the Nazi occupation. After that, the collecting of archival documents and preparation of scientific articles continued, but the output of the next book of the collection, because of organizational problems, so far delayed. Today, most of the materials prepared for the second volume (in two parts), which will highlight the organization and activities of the German punitive apparatus in occupied Kiev, nationalist and communist resistance movements, behaviors of the local population during the occupation.

The Committee is doing this research work in collaboration with the public and specialized academic institutions. Archive documents for publication provided free of charge by archives of the State Archival Service of Ukraine (former State Committee on Archives of Ukraine), the State Archives of the Security Service of Ukraine, the V. Vernadsky National Library of Ukraine, and “The National Museum of the Great Patriotic War 1941–1945” Memorial Complex. In the research work involves staff of the Museum of the History of Kyiv, Institute of Ukrainian History of the National Academy of Sciences of Ukraine (NASU), Taras Shevchenko National University of Kyiv, and other scientific and educational institutions. Financial support for the project during this period was provided by the former Ukrainian State Committee on Ethnics and Migration and the municipality of Munich.

Committee has also initiated a series of scientific conferences. During 2005–2008 were held three all-Ukrainian scientific conferences “The Second World War and the fate of the nations of Ukraine” (2005, 2006, 2008), published an abstracts of all three conferences (2005, 2006, 2008) and collected materials of the first two (2005, 2006). In the organization of conferences took part the Ukrainian Center for Holocaust Studies, Institute of Political and Ethnic Studies of NASU, Institute of History of Ukraine of NASU. Funding is provided by the Ukrainian State Committee on Ethnics and Migration.

In 2011, the 70th anniversary of the shootings at Babyn Yar, the International conference on “Babyn Yar: massacre, and the memory of it” held in Kiev, and in 2012 a collection of its material was published. The conference was organized by Ukrainian Center for Holocaust Studies, French National Centre for Scientific Research, the Shoah Memorial in Paris, Yad Vashem Memorial, the Institute of Political and Ethnic Studies of NASU. Financial support for the project was provided by the French Embassy and the French Institute in Ukraine.

In November 2005, on the “Babyn Yar” Committee request, the Kiev International Institute of Sociology was conducted a nationwide poll to determine the level of public awareness of Ukraine on the Babyn Yar history. Later on, it was developed a comprehensive program of sociological studies of public opinions on the issues, which have not yet been realized for lack of funds.

 

The struggle against the construction on Babyn Yar territory

However, the “Babyn Yar” Committee always has to make considerable efforts to counter the numerous attempts of building at the memorial site. Proper establishment of the Committee was a logical consequence of the consolidation of Ukrainian public efforts to counter the project of construction in the Babyn Yar the Jewish “Heritage” Community and Cultural Center. In 2006 a new project of construction the Jewish memorial and museum complex at the former Jewish cemetery near Babyn Yar emerged. In response to the “Babyn Yar” Committee application, the Chief Rabbi of Ukraine Azriel Chaikin spoke out against this project. However, in recent years, this project was revived, and other similar projects continue to emerge all the time.

Therefore, the Committee has decided to initiate forthwith the establishment of the State Reserve, which was to become a certain guarantee against of such constructions. In response to the Committee's application, on September 23, 2005 was made an executive order of the President of Ukraine, and on March 1, 2007, finally issued a decree of the Cabinet of Ministers on the establishment of the State Historical and Memorial Reserve “Babyn Yar”, which was granted by National status due to Presidential Decree of February 24, 2010.

Taking this into account, at the initiative of the Committee in 2006, the scientific concept of “Babyn Yar” Reserve establishment and operation was developed, and by decision of the 2nd Ukrainian scientific conference “The Second World War and the fate of the nations of Ukraine” participants was sent to the Ukrainian and Kiev authorities in April 2007. Unfortunately, this concept has not been taken into account during the establishment of the State Reserve. Generally, the State Reserve until this day exists rather on a paper, and does not have its own premises and professional staff. Regarding the territory, in its composition, in spite of scientists suggestions, has been included only a small part of the memorial site. And even this solution held only in October 2010 and the concept of the Reserve has not yet been approved.

In these circumstances, the Committee was forced to resort other steps to protect the Babyn Yar from building. Together with the US Union of Councils for Jews in the Former Soviet Union representatives in Ukraine, the “Babyn Yar” Committee commissioned a scientific study, the objective of which was to define the historical boundaries of the Babyn Yar, sites of mass executions and the nearby cemeteries. This study, based on a series of Kiev topographic maps of twentieth century, was carried out during 2008-2010 by experts from the Lviv Polytechnic University, Museum of the History of Kyiv, Kyiv state enterprise of geodesy, cartography, cadastral and geo-information systems “Kyivgeoinformatika” and Ukrainian State Scientific-Production Enterprise “Cartography”. The completed project was handed over to the Committee for the Preservation of Jewish Cemeteries in Europe. In 2011 the head of the Committee Rabbi Elyakim Schlesinger sent in Kiev his representative to examine the situation at the site of the planned construction. After that examination, Rabbi Schlesinger gave an unequivocal conclusion about the unacceptability of this project from the Halacha – the Jewish religious law – point of view.

Unfortunately, these arguments have not been heard by those, who initiate the construction, and in 2012 the “Babyn Yar” Committee requested the Chief Rabbi of Israel, Rabbi Yona Metzger, who, having considered all the above documents, also expressed strong opposition to any plans to build at Babyn Yar and the Jewish cemetery territory. Thus, the “Babyn Yar” Committee continues to fight for the inviolability of the memorial site and incorporation it into the National Reserve.

 

Enlightenment activity

The “Babyn Yar” Committee also conducts educational activities aimed at in-depth coverage and public discussion of issues, related to the perpetuation of the memory of the Babyn Yar victims, as well as topical issues of interethnic relations.

In April 2003, at the Union of Writers of Ukraine during a press conference of the newly established “Babyn Yar” Public Committee at the first time the exhibition of German documentary photographs on 1941 from the Museum of the History of Kyiv collection was presented, as well as a book exhibition, prepared by the Museum of the History of Kiev and the Ukrainian Center for Holocaust Studies. On September 29, 2003 in conjunction with the Museum of the History of Kyiv and the Arts Support Fund, an exhibition-event “Artists for the commemoration of the Babyn Yar victims”, dedicated to the anniversary of the mass execution at Babyn Yar, held in Kiev.

In December 2003, together with the Institute of Philosophy of the NASU and the Arts Support Fund was held philosophical and culture-logical round table “The Babyn Yar Memorial Culture”. On March 2004, with the participation of a large number of scientists and public figures, a round table on “Babyn Yar: from the memory of victims to the unity of memory” on the problems of Ukrainian-Jewish relations, in particular, the artificial inflation of anti-Semitism in Ukraine held in Kiev. On September 2005, with the participation of the Ukrainian Center for Holocaust Studies and the Ukrainian-American Bureau of Human Rights and with the support of the Ukrainian State Committee on Ethnics and Migration held a scientific seminar on “Problems of inter-ethnic tolerance in Ukraine: historical background and current situation”.

In 2010–2011 the “Babyn Yar” Committee together with the Ukrainian Center for Holocaust Studies, with the support of the French Embassy in Ukraine conducted the Kiev municipal school Contest on research, education and creative projects: “Babyn Yar: people, power, history”, dedicated to the 70th anniversary of the tragedy. In the frame of preparation for this Contest for its future participants at the Institute of Political and Ethnic Studies of NASU was organized an international educational-methodical seminar “The forms of historical memory of the tragedies and mass genocide, and its representation in the modern Ukrainian and European contexts”.

On 2012 the “Babyn Yar” Committee and the Ukrainian Center for Holocaust Studies was declared an all-Ukrainian Contest of student project “History of the Holocaust and the memory of it”, on the outputs of which in 2013 a scientific student conference will held.

To date the maximum number of a variety of information, relating to the history and current state of the Babyn Yar, as well as coverage of their own activities, the “Babyn Yar” Committee established in 2007 its own website (www.kby.kiev.ua) in Ukrainian and Russian. This website presents all the publications of the “Babyn Yar” Committee, in particular, a complete electronic version of the first book of the collection “Babyn Yar: human, power, history”, conference proceedings, as well as numerous scientific and journalistic articles, official documents, etc. During 2008–2011 was created and posted on the “Babyn Yar” Committee website the electronic data base Babyn Yar victims, which includes materials from the all the Books of Memory, that have been published in the Ukraine, the U.S. and Israel during the 1981–2005.

Since 2006 the “Babyn Yar” Committee is updating the database of photos, which capture the current state of the Babyn Yar and the nearby memorial area, numerous monuments and memorials signs, established here. On the base of this collection in 2010 was established the Ukrainian, and in 2013 – the English version of the virtual tour “Babyn Yar and Dorogozhichy Necropolis”, which is used during educational activities. Since 2012 these materials are prepared for placement on the “Babyn Yar” Committee website.

 

The “Babyn Yar” Committee Scientific Council members regularly hold tours on the Babyn Yar and the nearby cemetery for Ukrainian and foreign participants of scientific and educational programs. This year the “Babyn Yar” Committee together with the Ukrainian Center for Holocaust Studies is planning to prepare a number of students-historians a several guides, who could provide the professional services to all, who are interested in the Babyn Yar history.

 

In its work the “Babyn Yar” Committee constantly cooperate with public many organizations: the Congress of National Communities of Ukraine, Organization of Ukrainian Nationalists, the Association of Jewish Organizations and Communities – Vaad of Ukraine, the Federation of Jewish Communities of Ukraine, Oleg Olzhich Foundation, and others. The Committee’s work is covered in the national Media, in particular, the newspaper “Forum natziy” (“Forum of nations”) constantly provide the informational support to the “Babyn Yar” Committee.


Діяльність Комітету «Бабин Яр»BESTHOSTING
хостинг на серверах
в Україні, США та Німеччині.
Домен БЕЗКОШТОВНО!
Наш баннер

© Громадський комітет «Бабин Яр», 2007-2024
Generated by
Alex:DB:Manager